Menu
układ hamulcowy

Jak dbać o układ hamulcowy samochodu?

Hamulce powinny działać zawsze w sposób całkowicie niezawodny, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie konieczność ich wykorzystania. Żeby jednak tak było, każdy kierowca powinien odpowiednio dbać o układ hamulcowy swojego pojazdu, szczególnie regularnie kontrolując stan klocków i tarcz hamulcowych. Najlepiej jest to robić, mając na uwadze kilka kwestii, które zostaną wskazane poniżej.

Kiedy należy skontrolować stan układu hamulcowego?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Jest on bowiem wykorzystywane podczas każdej, nawet najkrótszej przejażdżki, przez co powinien działać absolutnie niezawodnie. Dlatego też układ hamulcowy w samochodach wykazujących duży stopień zużycia powinien być kontrolowany w sposób szczególnie dokładny.

Wraz z przejechaniem kolejnych tysięcy kilometrów każdy kierowca nabywa coraz bogatsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Tym samym wie on, w jaki sposób powinien prowadzić się jego samochód oraz co może być powodem do niepokoju. O ewentualnej awarii układu hamulcowego mogą świadczyć takie zjawiska jak niezachowywanie toru jazdy podczas hamowania, występowanie różnego rodzaju odgłosów po naciśnięciu pedału hamulca (na przykład ocierania) czy też drgania wyczuwalnego na kierownicy bądź na pedale hamulca.

Aby układ hamulcowy działał w sposób prawidłowy, niezbędne jest dbanie o dobry stan klocków i tarcz hamulcowych. To elementy eksploatacyjne, które z czasem ulegają normalnemu zużyciu, stąd też konieczna jest ich okresowa kontrola. Klocki hamulcowe są w stanie wytrzymać około 40 tysięcy kilometrów, natomiast żywotność tarcz jest większa. Pamiętać również należy o utrzymywaniu prawidłowego poziomu płynu hamulcowego.

Jak dbać o klocki i tarcze hamulcowe?

Wszystkie części zamienne, a więc także klocki i tarcze hamulcowe, powinny dobierane w taki sposób, aby spełniały zalecenia producenta pojazdu. Najlepiej wybierać produkty posiadające to samo oznaczenie, jak te, które przewidziano w instrukcji. Nie warto sugerować się jedynie wyglądem bądź rozmiarem, ponieważ zakup dokonane w oparciu o te kryteria, może okazać się nietrafiony.

Klocków hamulcowych nie należy w żaden sposób modyfikować, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie układają się one najlepiej. Wiercenie w nich otworów oraz przycinanie może bowiem doprowadzić, że klocki nie będą działać prawidłowo. Należy przy tym pamiętać, że po założeniu wymagają one dotarcia, a więc ostrożniejszego traktowania przez pierwsze 500-1000 kilometrów.

Po wymianie klocków i tarcz warto więc przez pewien czas jeździć nieco delikatniej. Elementy te muszą się odpowiednio dopasować, aby działały zgodnie z zaleceniami producenta.

Uwaga na elektronikę

Współcześnie produkowane samochody są naszpikowane elektroniką, której zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz ułatwienie pracy kierowcy. Nie inaczej jest z układem hamulcowym, w którym również można znaleźć różnego rodzaju elementy elektroniczne. Podczas wykonywania jakichkolwiek napraw układu należy więc wyłączyć pokładową elektronikę. Jest to możliwe jedynie w warsztacie, który posiada odpowiednie urządzenia. Co więcej, tego typu aparatura diagnostyczna pozwala na wykrycie innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hamulcowego.

Należy również zwrócić uwagę, że brak odpowiednich narzędzi może całkowicie uniemożliwić naprawę danego samochodu lub sprawić, że zostanie ona przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Może się wówczas okazać, że hamulce nie zadziałają, jak powinny, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji podczas jazdy.

Paweł Stasiuk

Jedna odpowiedź do “Jak dbać o układ hamulcowy samochodu?”

  1. Ula pisze:

    A mój teść w polo na jednych klockach przejechał 120000 kilometrów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2021