Gruntowe pompy ciepła – jak uniknąć błędów eksploatacyjnych?
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność, co ma związek z faktem, iż są one obecnie w zasadzie jedynym ekologicznym źródłem ogrzewania domu. Najbardziej efektywne są pompy gruntowe, które wymagają przygotowania odwiertów. Podczas ich eksploatacji można jednak popełnić pewne błędy, które mogą zmniejszyć opłacalność inwestycji. Jak ich uniknąć?
Błędy związane z instalacją
Błędy dotyczące gruntowej pompy ciepła można popełnić już na etapie jej instalacji. Mianowicie wiążą się one z niewłaściwym przygotowaniem terenu, na którym ma zostać zrealizowana inwestycja. Na czym mogą polegać te błędy? Otóż poziome gruntowe wymienniki ciepła nie powinny być instalowane pod utwardzoną powierzchnią, na przykład kostką brukową, ani też pod dużymi drzewami, których korzenie mogłyby uszkodzić znajdujące się pod ziemią urządzenia. Wymienniki te nie mogą znajdować się także pod uprawami. Miejsce ich instalacji powinno być dostępne dla promieni słonecznych, które poprawia proces regeneracji gruntu. Gdyby grunt nie był wystarczająco nasłoneczniony, sprawność pompy ciepła byłaby znacznie mniejsza, niż być powinna.
Z tego względu warto zlecić montaż pompy ciepła firmie, która ma doświadczenie w tym zakresie. Można poszukać w Internecie opinii na temat wykonanych przez nią realizacji, a także zapytać znajomych. Im bardziej doświadczeni są instalatorzy, tym sprawniej przebiegną wszelkie prace.
Kontrola cieczy roboczych
Eksploatacja gruntowej pompy ciepła jest w zasadzie bezobsługowa, niemniej jednak wymaga ona dokonania pewnych nieskomplikowanych czynności. W tym kontekście należy wskazać okresowe kontrole cieczy roboczych. Zazwyczaj są to wodne roztwory glikolu. Kontrola powinna obejmować przede wszystkim sprawdzenie stężenia jonów wodorowych, które odpowiadają za odczyn czynnika roboczego. Ważne są również poziom rezerwy alkalicznej oraz gęstość roztworu. Kontrola ta jest istotna ze względu na możliwość destrukcji czynnika roboczego. Może być ona spowodowana działaniem czynników zewnętrznych.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż wszelkie zaniedbania w bieżącym uzupełnianiu czynnika roboczego mogą skutkować awariami instalacji. Istotne jest bowiem, aby dolewać czynnik o tym samym stężeniu jak ten, który był stosowany dotychczas. Nie wolno go uzupełniać wodą, ponieważ może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji. Usunięcie awarii będzie wiązało się z rozkopaniem gruntu, co z kolei będzie bardzo kosztownym i kłopotliwym przedsięwzięciem.
Wysokie koszty na początku eksploatacji
Wiele osób, które zainwestowały w gruntową pompę ciepła, jest negatywnie zaskoczona wysokimi kosztami ogrzewania domu w pierwszym roku jej eksploatacji. Wynika to wilgoci, jaka jest obecna w murach i fundamentach. Konieczne więc jest osuszenie budynku, co powoduje większe zużycie energii. Po pewnym czasie sytuacja jednak się unormuje i pompa ciepła będzie zużywać tyle energii, ile powinna.
[…] pompę gruntową – w celu jej montażu konieczne jest wykonanie odwiertów w ziemi, chyba że inwestor zdecyduje się na wymiennik poziomy; […]