Menu
utomatyczna skrzynia biegów

Eksploatacja auta z automatyczną skrzynią biegów – co warto wiedzieć?

Coraz więcej pojazdów wyposażonych jest w automatyczne skrzynie biegów. Są to różnego rodzaju konstrukcje, które sprawiają, że jazda staje się łatwiejsza i wygodniejsza. Na co należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji takiego samochodu, aby skrzynia biegów służyła jak najdłużej i bezproblemowo? Czy niektóre nawyki kierowców faktycznie im szkodzą? Co w przypadku awarii – czy taki pojazd można holować?

Przed rozpoczęciem jazdy

Zanim kierowca rozpocznie jazdę, powinien odpowiednio przygotować skrzynię biegów do pracy, czyli ją rozgrzać. Przekładnia potrzebuje bowiem chwili, aby olej dotarł do jej zakamarków. Z tego też względu zaraz po ruszeniu nie należy jechać zbyt dynamicznie. Brak odpowiedniego smarowania może bowiem doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Usunięcie tego typu usterki wiąże się zawsze z naprawdę poważnymi wydatkami.

Zmiana trybów pracy

Eksperci zalecają, aby nie zmieniać trybów pracy skrzyni biegów podczas jazdy. Nawet podczas postoju na czerwonym świetle lepszym rozwiązaniem jest trzymanie nogi na pedale hamulca aniżeli przesunięcie dźwigni na pozycję oznaczoną literą N. W przeciwnym razie po wielu takich zmianach może dojść do uszkodzenia kół zębatych. Naprawa tego rodzaju awarii może kosztować kilka tysięcy złotych.

Olej w skrzyni biegów – trzeba o nim pamiętać

Warunkiem prawidłowej pracy automatycznej skrzyni biegów jest jej prawidłowe smarowanie. Odpowiada za nie olej w przekładni, który ponadto przyczynia się do wytwarzania ciśnienia potrzebnego do właściwej pracy mechanizmu. Należy go regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, szczególnie jeżeli chodzi o jego parametry. Zazwyczaj wymiana powinna następować co 40-60 tysięcy kilometrów. Jeżeli jednak samochód eksploatowany jest w trudniejszych warunkach, na przykład w górach albo też kierowca wykorzystuje go do ciągnięcia przyczepy, olej należy zmieniać częściej. W takim przypadku warto rozważyć również zamontowanie dodatkowej chłodnicy oleju. Jeżeli jest on zużyty, może doprowadzić do przegrzania skrzyni biegów.

Automatyczną przekładnię można znaleźć na wyposażeniu wielu SUV-ów oraz aut terenowych. Ułatwia ona znacząco pokonywanie wielu przeszkód. Niestety przejeżdżanie przez głęboką wodę może doprowadzić do tego, że dostanie się ona do środka przekładni, a nawet ją zalać. W związku z tym po jeździe w trudnych warunkach terenowych zaleca się niezwłoczną wymianę oleju w skrzyni biegów.

Czy można holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Mechanicy wskazują jednoznacznie, że samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie powinno się holować w przypadku awarii. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie lawety na miejsce zdarzenia.

Jeżeli jednak holowanie jest jedyną możliwością dotarcia do celu, wówczas należy je przeprowadzić w odpowiedni sposób. Po pierwsze, nie powinno być ono dłuższe niż 20-30 kilometrów i – jeżeli jest to możliwe – powinno odbywać się przy włączonym silniku. Po drugie, nie należy przekraczać prędkości 30-40 km/h. Kolejną kwestią jest robienie postojów co jakiś czas, których celem jest schłodzenie oleju w skrzyni biegów.

Holowanie nowego pojazdu, który jest na gwarancji, może być bardzo ryzykowne. Warto sprawdzić w jego instrukcji obsługi, czy producent przewiduje taką ewentualność. W przeciwnym razie holowanie może doprowadzić do utraty gwarancji.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów stają się coraz popularniejsze. Rozwiązanie to wymaga jednak wiedzy dotyczącej ich prawidłowej eksploatacji. Wielu kierowców wciąż popełnia błędy, których usunięcie może być niezwykle kosztowne. Warto więc poznać pewne zasady korzystania z pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, aby służył on jak najdłużej w sposób bezawaryjny.

AutoVIPek

Przeróbki auta z USA – co należy zmienić, by jeździć po polskich ulicach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024