Cement — cena, właściwości i zastosowanie
Cement to jeden z materiałów obowiązkowych na każdej budowie. Co wpływa na to, że stosuje się go tak powszechnie? Za popularność cementu odpowiadają w dużej mierze jego liczne użyteczne właściwości, gwarantujące łatwość pracy z nim, a przede wszystkim — solidny efekt. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat cementu i jak możesz wykorzystać go zarówno w dekoracji, jak i zadaniach czysto konstrukcyjnych.
Czym jest cement?
Cement to rodzaj popularnego spoiwa mineralnego. Składa się przede wszystkim z klinkieru, powstającego w procesie wypalania surowców mineralnych takich jak margiel, glina oraz wapień. Otrzymany w ten sposób spiek mieszany jest następnie z gipsem i domieszkami innych materiałów. Gotowe spoiwo wyróżnia się dużą mocą wiązania, a powstające z niego konstrukcje są wytrzymałe oraz odporne na wiele potencjalnie szkodliwych czynników chemicznych i mechanicznych.
Cement cena — ile zapłacimy za spoiwo workowane?
Cement najczęściej sprzedawany jest w worku, a przeciętna waga takiego produktu wynosi 25 kg. Spoiwo w tej formie jest poręczne i nadaje się m.in. do transportu paletowego. Cement cena — ile należy zapłacić za worek cementu? To w dużej mierze zależy od tego, na który jego rodzaj się zdecydujesz. Najdroższy na rynku jest czysty cement portlandzki, składający się ze 100% klinkieru. Za 25-kilogramowy worek takiego spoiwa (z oznaczeniem CEM I) zapłacisz zwykle od 17 do 21 zł. Ceny pozostałych rodzajów cementu (CEM II-V) zwykle wahają się w granicach 14-17 zł.
Należy pamiętać, by podczas poszukiwań cementu nie sugerować się wyłącznie ceną. Takie zachowanie to ryzyko trafienia na produkt, który nie jest zgodny z normami i którego właściwości są dalece niewystarczające do zastosowania w określonym celu. Wybieraj spoiwa pochodzące z ofert znanych producentów i dostawców, takich jak Bricoman. Dostępny w asortymencie sklepu rodzaje cementu możesz znaleźć na stronie bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement.
Zastosowanie cementu — do czego można wykorzystać spoiwo?
Różnorodność potencjalnych zastosowań zdecydowanie nie pozwala zaklasyfikować go wyłącznie do materiałów konstrukcyjnych, wykończeniowych bądź dekoracyjnych. Może on przydać się we wszystkich tych pracach. Cement to najważniejszy składnik betonu i wielu rodzajów zapraw murarskich i tynkarskich. Można użyć go zatem do wznoszenia najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków, takich jak stropy, wylewki, słupy czy schody. Odpowiednio związany, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na ściskanie.
Cement powszechnie wykorzystywany jest również w produkcji kostki obrzeży czy krawężników. Służy on również do wykonywania elementów galanterii betonowej, m.in. małej architektury ogrodowej takiej jak betonowe palisady, gazony czy donice ogrodowe. Z powodzeniem można stosować go także w celach czysto dekoracyjnych — w tym zakresie służy on na przykład do produkcji tynków strukturalnych, powszechnie stosowanych w surowych wnętrzach nowoczesnych i industrialnych.
Dodaj komentarz