Menu
Branża budowlana

Branża budowlana kontra kryzys klimatyczny

Nie od dziś słyszymy o ekologicznych wyzwaniach, jakie stoją przed różnymi branżami. Nie bez przyczyny tyle czasu poświęca się dyskusją nad samochodami elektrycznymi czy silnikami wodorowymi. Jednak branża budowlana również będzie musiała dostosować się do zmieniającego się świata. Tu jednak mogą pojawić się poważne kłopoty.

Branża budowlana a ekologia

Nie tylko transport potrzebuje gruntownych przemian na rzecz klimatu. Branża budowlana odpowiada za 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Problem ten zauważają również eksperci. Sam Bill Gates zauważył, że to właśnie budownictwo jest tym sektorem, w którym wdrożenie stosownych zmian może okazać się najtrudniejsze.

Powinniśmy wprowadzić więc zmiany w branży budowlanej. Jak podkreśla Obserwator Gospodarczy, od ponad pięćdziesięciu lat kolejne budynki stawiamy w taki sam sposób. Sposób, który szkodzi środowisku.

Przede wszystkim monitorować należy urbanizację miast. To właśnie ona będzie miała największy wpływ na rynek nieruchomości w najbliższej przyszłości. Coraz więcej osób będzie podejmować decyzję o przeprowadzce do większych aglomeracji. Ponieważ pandemia jeszcze mocniej spotęgowała to zjawisko, samorządy, architekci oraz urbaniści stoją przed olbrzymim wyzwaniem.

Obecnie biznes i samorządy mierzą się z dwoma kluczowymi wyzwaniami. Jest to kryzys klimatyczny oraz osłabienie gospodarek krajowych w wyniku pandemii. Obie sytuacje wymagają szczególnego reagowania ze strony rządów, ale też przedsiębiorców i sektora przemysłowo-produkcyjnego. Na poziomie ochrony środowiska mówimy przede wszystkim o wydajności. W branży budowlanej, choć nie tylko, określenie ‘efficiency’ staje się kluczem do strategii zrównoważonego rozwoju zarówno miast, jak i firm. Wydajność energetyczna samego procesu powstawania budynków jest tak samo ważna jak wdrożenie rozwiązań ekologicznych w gotowych obiektach. Dlatego budownictwo konwencjonalne, które do niedawna było traktowane jak etos i nie zmieniło się znacząco od ponad 50 lat, zaczyna dzielić się rynkiem nieruchomości z budownictwem modułowym. Technologia wolumetryczna pozwala tworzyć gotowe moduły i budynki w fabryce, co ogranicza oddziaływanie dwutlenku węgla na atmosferę w stosunku do tradycyjnych prac budowlanych. Ponadto nowoczesne moduły to oszczędność pieniędzy, a opłacalność inwestycji w erze pandemii to kolejny czynnik, który długo jeszcze będzie determinował światową gospodarkę, a tym samym decyzje samorządów i duże przedsięwzięcia inwestorów – podkreśla dr Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, DMDmodular

Branża budowlana – czy wdrożenie zmian jest w ogóle możliwe?

Coraz więcej państw zapowiada osiągnięcie neutralności klimatycznej. Rządy poszczególnych krajów zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie branża budowlana będzie tą, w której najciężej będzie przeprowadzić proekologiczne zmiany.

Z roku na rok zwiększa się ilość wytwarzanych odpadów budowlanych. Ponadto tradycyjne budownictwo jest drugim, po produkcji żywności, sektorem gospodarki, który odpowiada za największą liczbę ton gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Zdaniem brytyjskich naukowców tamtejsza branża budowlana odpowiada za około 55 proc. wykorzystania zasobów naturalnych, a konstruowanie kolejnych obiektów generuje 50 proc. emisji CO2 do atmosfery. Natomiast budowa jednego domu to aż 11 ton odpadów budowlanych.

Zdaniem przedstawicieli branży budowlanej ważnym krokiem będzie rozpowszechnienie technologii modułowej 3D. Cechuje ją bardzo niski ślad węglowy oraz wysoki wskaźnik recyklingu. Z tego powodu to właśnie wokół tej technologii jest obecnie największe zainteresowanie samorządów oraz inwestorów prywatnych. Jak przekonuje Woźniak-Szpakiewicz, budownictwo modułowe to alternatywne, mądre i innowacyjne uzupełnienie tradycyjnego sektora budowlanego, znacznie bardziej wydajne i rozsądne w gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

Przed branżą budowlaną ogromne wyzwania. Jeśli jednak zależy nam na osiągnięciu neutralności klimatycznej, powinniśmy możliwie jak najszybciej rozważyć wprowadzenie alternatywnych technologii w życie.

Andrzej Dworzański


Market budowlany, hurtownia i sklep online – gdzie kupić materiały budowlane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024