Menu
Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie

Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie jesienią?

Jesień z całą pewnością nie jest ulubioną porą kierowców. Zmrok zapada coraz wcześniej, podróżom towarzyszą opady deszczu, a rano i wieczorem trzeba liczyć się z przymrozkami. Do tego problemem staje się wilgoć panująca wewnątrz pojazdu, która skutkuje parowaniem szyb. Jak sobie poradzić z tą kwestią? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby?

Problem wilgoci w samochodzie

Jesienna aura sprzyja występowaniu wilgoci w samochodzie. Wraz z jej pojawieniem się w kabinie pojazdu rośnie prawdopodobieństwo parowania szyb, co jest nie tylko irytujące, ale przede wszystkim niebezpieczne, albowiem ogranicza widoczność.

Sposobów na walkę z wilgocią w samochodzie jest kilka. Niektórzy z kierowców wożą w kabinie syntetyczny żwirek dla kota, ryż albo silikonowe granulki. Posiadają one bowiem właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wilgoć. Rozwiązanie stanowi także umiejscowienie pod gumowymi dywanikami gazet. Wszystkie te pochłaniacze należy jednak co jakiś czas wymieniać.

Część kierowców stosuje jeszcze inny zabieg. Mianowicie, przed jazdą uruchamiają oni klimatyzację i ustawiają nawiew na szybę. Problem polega jednak na tym, że korzystanie z układu klimatyzacji na postoju może doprowadzić do powstania awarii.

Wilgoci nie należy bagatelizować

Wilgoć w samochodzie jest bardzo poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Osadzająca się na szybach para może nie tylko ograniczać widoczność, ale może ona także zamarznąć na szybie. W ten sposób tak błaha na pozór sprawa może przyczynić się do kolizji.

To jednak nie wszystko. Ze względu na fakt, iż wilgoć w kabinie pojazdu ma swoją przyczynę, może się okazać, że w zakamarkach wnętrza gromadzi się pleśń oraz grzyb. Mogą one mieć negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie kierowcy oraz jego pasażerów.

Jak zapobiegać wilgoci we wnętrzu pojazdu?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu zapobiegania wilgoci w samochodzie, jest dokładne wyczyszczenie jego wnętrza. Dobrze jest nie tylko wytrzeć deskę rozdzielczą, ale również wyprać tapicerkę. W sklepach dostępne są specjalne preparaty do jej czyszczenia. Warto także porządnie umyć szyby od środka wodą z dodatkiem detergentu – płynu do zmywania.

Dobrze jest także sprawdzić stan uszczelek oraz krawędzi drzwi. Pęknięta lub sparciała guma oraz dziury powstałe w wyniku korozji mogą sprawić, że do środka pojazdu dostawać się będzie woda.

Istotnym elementem w walce z wilgocią jest filtr kabinowy. Jeżeli jest on zapchany, dmuchawa nie pracuje tak wydajnie, jak powinna. Co więcej, taka sytuacja sprzyja również rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Najlepiej jest wymieniać filtr kabinowy nie rzadziej niż raz w roku.

Jesienią warto także wymienić materiałowe dywaniki na gumowe, a także sprawdzić stan nagrzewnicy i drożność nawiewów. W tych ostatnich nie powinny zalegać liście, które również mogą przyczyniać się do powstawania wilgoci.

Wilgoć w samochodzie może być naprawdę poważnym problemem w sezonie jesienno-zimowym. Może ona bowiem ograniczać widoczność, która i tak jest w tym okresie nie najlepsza. Z tego też względu warto poznać sposoby rozwiązywania tego problemu. Podstawowym z nich jest utrzymywanie wnętrza pojazdu w stanie czystości. Nawyk ten dobrze jest wdrożyć na stałe, a nie tylko zabierać się za sezonowe sprzątanie kabiny dwa razy do roku.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024