Pożary instalacji fotowoltaicznych – czy zdarzają się często?
Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszym widokiem na dachach polskich domów. Nic dziwnego, umożliwiają one bowiem zaoszczędzenie znacznych sum na rachunkach za energię elektryczną, a ponadto pozwalają zadbać o środowisko. Niestety niekiedy dochodzi do pożarów paneli. Czy zdarzają się one często?
Fotowoltaika a zagrożenie pożarowe
Pomimo wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych ryzyko zagrożenia pożarowego nie wzrasta dramatycznie. Co prawda w Polsce nie są prowadzone statystyki w tym zakresie, jednakże jak podaje niemiecka grupa badawcza Fraunhofer ISE, przez ostatnich 20 lat w Niemczech doszło do 350 pożarów instalacji solarnych. Liczba ta to 0,006% wszystkich tego typu systemów działających w tym kraju.
Najczęstszymi przyczynami pożarów są:
- zwarcie, jeżeli dana instalacja jest niskiej jakości lub gdy jej zabezpieczenie elektryczne zostało dobrane w sposób niewłaściwy;
- nieprawidłowo dobrane przewody lub wtyczki albo brak zabezpieczeń w postaci bezpieczników bądź włączników;
- uderzenie pioruna;
- niewłaściwe rozłączanie instalacji.
Mając na uwadze powyższe, warto powierzyć montaż instalacji doświadczonej firmie, która wykorzystuje urządzenia wysokiej jakości.
Jak zabezpieczyć instalację przed pożarem?
Każda instalacja wymaga odpowiedniego projektu oraz montażu, a następnie serwisu. Czynności te powinni przeprowadzać wykwalifikowani fachowcy.
Wszelkie zabezpieczenia powinny być zastosowane w sposób odpowiedni dla danej instalacji. Chodzi tutaj zarówno o części, w których płynie prąd stały, jak i zmienny. Największe ryzyko wystąpienia pożaru jest bowiem na odcinku od paneli do falownika ze względu na wysokie napięcie.
Eksperci zalecają, aby właściciele nieruchomości, na których zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, zaopatrzyli się w gaśnicę proszkową. Powinna ona zawierać co najmniej 4 kg proszku gaśniczego. Co ważne, można nią gasić instalację fotowoltaiczną z odległości około jednego metra. Niemniej jednak jest to pierwsze działanie, jakie można podjąć w walce z ogniem. Konieczne będzie bowiem wezwanie straży pożarnej. Warto pokazać strażakom schemat instalacji, dzięki temu ich praca będzie łatwiejsza i szybciej uda się opanować zagrożenie.
Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, która może okazać się niezwykle przydatna. Otóż chodzi tutaj o ubezpieczenie domu. Na rynku jest wiele firm, które oferują tego rodzaju polisy, więc wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie powinien stanowić problemu.
Jak wygląda gaszenie instalacji fotowoltaicznej?
Warto wiedzieć, że akcja gaśnicza instalacji fotowoltaicznej jest ograniczona. Przede wszystkim strażacy muszą odłączyć dopływ prądu płynącego do instalacji elektrycznej. Pomimo tego panele znajdujące się na dach w dalszym ciągu wytwarzają energię elektryczną, co wiąże się z ryzykiem porażenia prądem.
Strażacy zwracają uwagę, że domy wyposażone w instalację fotowoltaiczną powinny zostać odpowiednio oznakowane, co ułatwiłoby im prowadzenie akcji gaśniczej. W wielu sklepach można już kupić specjalne naklejki oznajmiające, iż na danej nieruchomości zostały zamontowane panele.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz