Strop Teriva – na co należy zwrócić uwagę?
Konstruując strop budynku, można wybierać pomiędzy kilkoma rozwiązaniami. Jednym z nich jest strop Teriva, który należy stropów gęstożebrowych. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie konstrukcyjne?
Strop Teriva – co to takiego?
Strop Teriva to najpopularniejszy rodzaj stropu gęstożebrowego. Jego konstrukcja nośna to żebra (belki kratownicowe), a drugim elementem jest wypełnienie. Rozmiary żeber muszą być odpowiednio dopasowane do wielkości obiektu. Żeby przygotowanie stropu przebiegło zgodnie z planem, niezbędny jest projekt.
Belki kratownicowe montuje się pomiędzy ścianami budynku. Pomiędzy nimi natomiast układa się bloczki Teriva. Później są one zabetonowywane nadbetonem. Dzięki temu strop cechuje się dużą wytrzymałością, jaka została przewidziana na etapie projektowania.
Jeżeli zaś chodzi o bloczki, to w każdym z nich znajdują się dwa lub trzy otwory. Najbardziej typowe mają wysokość 21 cm, aczkolwiek dostępne są także nieco większe i mniejsze warianty. Z kolei długość bloczków to standardowe 24 cm. W ofercie można natomiast znaleźć te elementy o różnej szerokości – 37 oraz 52 cm.
Strop Teriva – jak wygląda budowa?
Pierwszą czynnością związaną z budową stropu jest wciągnięcie belek. Następnie należy je ustawić zgodnie z projektem. Co ważne, na zakończeniu każdej z nich powinien znajdować się pustak, co zagwarantuje odpowiedni rozstaw konstrukcji.
Kolejną czynnością jest stemplowanie stropu. W tym celu należy właściwie ustawić podpory, dzięki którym będzie można bezpiecznie układać pustaki. Co istotne, pełne zbrojenie nie jest konieczne, co pozytywnie wpływa na szybkość wykonania prac. Następnie konieczne staje się sprawdzenie belek – ich solidności oraz prawidłowości położenia. Ponadto niezbędne jest uzbrojenie każdego wieńca naściennego i żebra rozdzielczego.
Zalety i wady tego rozwiązania
Do podstawowych zalet stropu Teriva należy z całą pewnością zaliczyć prostotę jego montażu. Otóż odbywa się ona w całości ręcznie, bez udziału maszyn jak ma to miejsce w przypadku niektórych rozwiązań. Łatwość budowy pozytywnie wpływa także na koszty, co ma znaczenie dla każdego inwestora.
Zarówno bloczki, jak i belki Teriva, można bez problemu znaleźć w ofercie sklepów z materiałami budowlanymi. Co ważne, są one stosunkowo lekkie, co ma znaczenie w przypadku organizacji ich transportu.
Jeżeli zaś chodzi o nośność stropu Teriva, wynosi ona 150-200 kg/m2. To bardzo dobry wynik, który sprawia, że rozwiązanie to można zastosować w przypadku wielu budynków. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego typu strop dobrze izoluje ciepło.
W kontekście wad należy wskazać tendencję do klawiszowania, zwłaszcza w przypadku konstrukcji o dużej rozpiętości. Kolejnym minusem jest konieczność przygotowania szalunku oraz podpór montażowych, co wpływa na czas opracowania konstrukcji.
Gdzie stosuje się stropy Teriva?
Przede wszystkim stropy Teriva wykorzystuje się w obiektach, gdzie możliwości użycia maszyn są poważnie ograniczone ze względu na niewielką przestrzeń. Ze względu na dużą nośność tego typu konstrukcje sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Dobrze będą one spełniać swoją funkcję także w przypadku innego rodzaju nieruchomości o prostej konstrukcji.
Strop Teriva to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością wśród inwestorów budujących różnego rodzaju obiekty, w tym także domy jednorodzinne. Nie bez znaczenia jest łatwa dostępność materiałów oraz stosunkowa prostota konstrukcji.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz