Fundamenty domu – na co należy zwrócić uwagę?
Budowa fundamentów jest jednym z najważniejszych etapów budowy każdego domu. To właśnie one odpowiadają za trwałość całej konstrukcji. Nie ulega zatem wątpliwościom, że powinny zostać one starannie przygotowane. Na co należy więc zwrócić uwagę podczas budowy fundamentów?
Rodzaje fundamentów
Najczęściej stosowanym rodzajem fundamentów są tak zwane ławy fundamentowe. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z tego, że jest ono powszechnie znane przez wykonawców, a także jest najbardziej ekonomiczne.
Jeżeli fundamenty mają zostać wybudowane na bardzo słabym gruncie, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie płyta fundamentowa. Co ważne, jest ona również podłogą dla pierwszej kondygnacji budynku.
Na gruntach słabych i ruchomych stosuje się z kolei pale fundamentowe. Są one wbijane w ziemię w odległości około 50-80 cm od siebie. Istotna jest głębokość ich wbicia, albowiem powinny one sięgać stabilnej warstwy nośnej gruntu. Następnie na palach przygotowuje się zbrojenie, po czym zalewa się je betonem.
W niektórych sytuacjach przygotowuje się fundament na studniach. Chodzi tutaj o przypadek, gdy grunt nośny znajduje się 2-3 m pod poziomem zero. Wówczas wykonuje się studnie kopalne, w których umieszcza się zbrojenie, po czym łączy się je ze zbrojeniem ław fundamentowych i na koniec zalewa betonem.
Budowa fundamentów w praktyce
Budowa fundamentów rozpoczyna się od wyznaczenia zarysu danego budynku. Konieczne jest także oczyszczenie terenu pod budowę oraz jego wyrównanie.
Następnie geodeta posiadający wymagane uprawnienia wyznaczy punkty narożne i raper. Etap ten kończy się dokonaniem odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Kolejną kwestią jest wyznaczenie ścian narożnikowych budowanych fundamentów. Wygląda ono tak, że wbija się paliki w odległości około pół metra od przygotowanego wykopu, a następnie przymocowuje do nich poziome deski. Później przymocowuje się do nich ławy drutowe, po czym należy wyznaczyć punkty w wykopie.
Samo przygotowanie wykopu uzależnione jest od głębokości górnej powierzchni ław fundamentowych. Operację tę można wykonać ręcznie albo posłużyć się w tym celu maszynami, co pozwoli zaoszczędzić czas.
Następnie konieczne jest ręczne wyrównanie wykopu oraz przygotowanie gruntu pod ławy fundamentowe.
Jeżeli budowa jest prowadzona na gliniastym gruncie o wysokim poziomie wód gruntowych, wówczas należy wykonać wylewkę warstwy podkładowej betonu. Jej celem jest lepsze wyrównanie oraz zabezpieczenie zbrojenia przed korozją.
Gdy chodzi o zbrojenie, najpierw należy wykonać zbrojenie wzdłużne. Przygotowuje się je z prętów żebrowanych lub wykonanych ze stali gładkiej. Zazwyczaj potrzebne są cztery takie pręty, które łączy się za pomocą drutu.
Następną fazą jest deskowanie ław fundamentowych. Co ważne, powinno ono zostać właściwie wypoziomowane. Po tej operacji można przystąpić do wylania ław i ścian fundamentowych. Po tym, jak beton lekko zwiąże, konieczne będzie wyrównanie jego powierzchni. Po upływie doby należy rozpocząć polewać beton wodą, najpierw co 3-4 godziny. Jak długo należy powtarzać ten zabieg, najlepiej zapytać wykonawcę prac.
Kolejnym etapem jest zdjęcie deskowania i wykonanie warstwy przeciwwilgociowej. Można ją przygotować za pomocą lepiku asfaltowego, termozgrzewalnej papy asfaltowej bądź folii hydroizolacyjnej.
Ostatnią fazą jest zasypanie fundamentów.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz