Jak urządzić ekologiczną kuchnię?
Ekologia we wnętrzach to już nie tylko modny trend, lecz konieczność. Przyjazne dla środowiska naturalnego rozwiązania warto wdrożyć w całym mieszkaniu, jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wyposażenie oraz użytkowanie kuchni i łazienki. O ile w łazienkach ekologiczne rozwiązania technologiczne zyskały już dużą popularność, to w kuchniach niestety nie są jeszcze tak często stosowane. Warto się z dokładniej z nimi zapoznać, ponieważ dzięki temu nie tylko przyczynimy się do dobrostanu środowiska naturalnego, ale również możemy sporo zaoszczędzić.
Technologiczne nowinki do kuchni pozwalające zmniejszyć zużycie wody i prądu, przełożą się na niższe rachunki. W eko kuchni nie możemy także zapomnieć o segregacji śmieci oraz przyjaznych naturze akcesoriach i środkach do sprzątania. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób planujemy posiłki i gotujemy. Sprawdź, jak urządzić ekologiczną kuchnię.
Ekologiczne sprzęty i akcesoria kuchenne.
Energooszczędne sprzęty AGD to już właściwie standard, który oferują wszyscy producenci, choć w sklepach można jeszcze spotkać urządzenia o niższej klasie energooszczędności- dotyczy to zwłaszcza drobnego AGD na przykład w postaci blenderów, robotów kuchennych, czajników elektrycznych czy tosterów. Choć cena energooszczędnych sprzętów jest wyższa, to ich zakup jest lepszą inwestycją. Dzięki nim możemy bowiem sporo zaoszczędzić na prądzie. Ponadto są to najczęściej wysokiej klasy urządzenia, które cechuje duża trwałości wydajność.
Wybierając nowoczesne rozwiązania technologiczne do kuchni, możemy także znacznie zmniejszyć zużycie wody. Pomoże nam w tym zmywarka, ale także proste i niedrogie rozwiązania, które możemy zastosować w zlewozmywaku jak na przykład perlatory.
Przyjrzyjmy się bliżej ekologicznym sprzętom AGD do kuchni, które warto kupić:
Zmywarka.
Zmywanie naczyń w zmywarce pozwoli nam ograniczyć zużycie wody nawet o 80%. Choć działa ona na prąd, to jednak jego zużycie jest naprawdę niewielkie. Ogromną zaletą korzystania ze zmywarki jest także oszczędność czasu.
Lodówka.
Zakup lodówki o najwyższej możliwej klasie energooszczędności to bardzo dobra inwestycja. Pamiętajmy, że lodówka działa przez całą dobę przez 365 dni w roku, a więc wysoka klasa energooszczędności wyraźnie przełoży się na zmniejszenie zużycia prądu w naszym gospodarstwie domowym.
Kuchenka.
Do wyboru mamy kuchenki indukcyjne kuchenki elektryczne oraz kuchenki gazowe. Wielu z nas nadal obawia się, że eksploatacja kuchenki elektrycznej jest kosztowna. Tymczasem są to nowoczesne energooszczędne urządzenia. Gotowanie na nich przebiega nieco inaczej niż na tradycyjnej kuchence gazowej i trzeba się przestawić. Warto jednak to zrobić, bo przygotowywanie potraw na kuchence indukcyjnej jest o wiele szybsze i przyjemniejsze.
Ważnym argumentem przemawiającym za zakupem kuchenki indukcyjnej są ograniczone zasoby gazu oraz nieprzyjazny dla środowiska naturalnego sposób jego wydobycia.
Drobne sprzęty kuchenne.
O ile większość dużych sprzęt AGD do kuchni ma wysoką klasę energetyczną, to wśród tych mniejszych sprzętów nadal dostępnych jest wiele kiepskiej jakości, które zużywają naprawdę spore ilości prądu. Takie sprzęty kuszą niską ceną, ale niestety jest to tylko pozorna oszczędność. Czajnik elektryczny czy gofrownica o niskiej klasie energooszczędności regularnie używane mogą spowodować wzrost rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Eko akcesoria kuchenne.
Podczas wyposażania kuchni zwróćmy także uwagę na materiały, z jakich wykonane są drobne akcesoria kuchenne takie jak deski, chochle, cedzaki, pojemniki do przechowywania żywności, sztućce.
W ekologicznej kuchni powinny znaleźć się akcesoria wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego takich jak drewno, bambus, szkło czy metal. Unikajmy z kolei takich wykonanych z plastiku, które nie tylko są nietrwałe i nieprzyjazne środowisku naturalnemu, ale niestety, jeśli są kiepskiej jakości, to ich użytkowanie może odbić się także negatywnie na naszym zdrowiu.
Warto też postawić w kuchni na wielorazowość. Na przykład jednorazowe papierowe ręczniki kuchenne zamieńmy na wielorazowe bawełniane lub lniane ręczniki i ściereczki. Papierowe papilotki do babeczek, zastąpmy takimi wykonanymi z silikonu, które posłużą nam przez lata. Warto też zrezygnować z owijania kanapek do pracy czy szkoły papierem bądź folią aluminiową lub wkładania ich do jednorazowych foliowych woreczków śniadaniowych. Lepszym wyborem będą wielorazowe ekologiczne woskowijki lub dobrej jakości lunchbox wykonany na przykład z bambusa albo z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu- oczywiście powinno ono być pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak BPA.
Ekologiczne sprzątanie kuchni.
Silne detergenty kuchenne powoli odchodzą do lamusa. Zastępują je naturalne, delikatne, a jednocześnie bardzo skuteczne środki czyszczące. Wybór gotowych preparatów tego rodzaju jest bardzo szeroki, ale możemy także z powodzeniem wykorzystać do sprzątania kuchni proste domowe sposoby. O niektórych z nich z pewnością słyszeliśmy, inne mogą nas zaskoczyć.
Zobacz, jak ekologiczne posprzątać kuchnię:
Ekologiczne akcesoria do sprzątania kuchni.
Zacznijmy od zaopatrzenia się w eko akcesoria do sprzątania. Zrezygnujmy ze wszystkich wykonanych z tworzyw sztucznych gąbek, myjek i zmiotek na rzecz tych zrobionych z materiałów przyjaznych środowisku. Na przykład do mycia naczyń sprawdzą się szczotki z delikatnym włosiem z włókien agawy, a także konopne i bawełniane myjki.
Ekologiczne środki czystości do kuchni.
Wybór eko środków czystości jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na zakup gotowych preparatów lub wykonać je samodzielnie w domu. Jest to proste, szybkie i niedrogie.
Do czyszczenia blatów kuchennych, zlewozmywaka, mycia naczyń czy sprzątania podłóg możemy wykorzystać:
- sodę oczyszczoną,
- sok z cytryny,
- sól kuchenną,
- orzechy piorące,
- naturalne lejki eteryczne,
- ocet spirytusowy oraz ocet jabłkowy.
Ocet lub sok z cytryny świetnie usunąć kamień z wody z czajnika, garnków, filiżanek, baterii oraz zlewozmywaka. W tym zakresie świetnie działa także pasta zrobiona z wody i sody oczyszczonej, którą możemy wykorzystać także do usuwania silniejszych zabrudzeń oraz do czyszczenia fug pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi w kuchni.
Naturalne tabletki do zmywarki możemy zrobić z sody oczyszczonej i wody oraz kilku kropli olejku eterycznego. Wystarczy zrobić z sody gęstą papkę, dodać do niej nieco olejku, uformować w niewielkie kule i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli nie mamy czas, to możemy użyć do zmywania również niewysuszonej pasty- będzie tak samo skuteczna, choć nieco mniej wygodna w stosowaniu.
Samodzielnie z ekologicznych składników możemy zrobić także uniwersalny płyn czyszczący o naprawdę szerokim spektrum działania. Możemy go wykorzystać podczas ręcznego zmywania naczyń, do mycia podłóg oraz glazury, a także mebli kuchennych. Wystarczy w szklanej butelce zmieszać ze sobą w proporcji pół na pół wodę z octem (spirytusowym lub jabłkowym) i dodać kilka kropli olejki eterycznego o właściwościach bakteriobójczych. Świetnym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy lub miętowy. Taki płyn świetnie czyści również szyby, przyda się więc także podczas mycia przeszklonych szafek oraz okien w kuchni.
Oczywiście ekologiczne energo i wodooszczędne wyposażenie kuchni, a także używanie na co dzień przyjaznych środowisku środków do sprzątania jest bardzo ważne, nie możemy jednak zapominać, że ogromne znaczenie mają również nasze nawyki. Rozsądnie planujmy więc nasz jadłospis i wybierajmy się zawsze na zakupy z gotową listą. Dzięki temu unikniemy marnowania żywotności. Nauczmy się też zagospodarowywać resztki- z nich również można stworzyć naprawdę pyszne i wartościowe dania.
W ekologicznej kuchni nie możemy również zapomnieć o segregacji odpadów. Świetnym pomysłem jest założenie domowego kompostownika na bio odpady takie jak resztki owocowe czy warzywne. Niewielkie domowe czy balkonowe kompostowniki są niedrogie i bardzo proste w obsłudze. Warto z nich skorzystać, szczególnie jeśli mamy balkon lub taras pełen roślin, uprawiamy w mieszkaniu dużo kwiatów lub mamy choćby niewielki przydomowy ogród. Kompost, który uzyskamy z bio odpadów, jest bowiem bardzo skutecznym naturalnym nawozem, dzięki któremu nasze rośliny będą pięknie rosły i obficie kwitły.
G.T.
Dodaj komentarz