Menu
płyta fundamentowa

Dobra alternatywa dla tradycyjnych fundamentów – płyta fundamentowa

Należy wiedzieć, że dobrą alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Dzięki jej wykonaniu znacznie łatwiej jest odizolować termicznie dom od gruntu. To właśnie płyta fundamentowa jest jedyną konstrukcją, która w sposób najbardziej kompleksowy ogranicza do minimum mostki termiczne w obrębie fundamentów. Nie trzeba tutaj budować podłogi w gruncie – jak w przy zwykłych fundamentach. Dobrze wybetonowana i równa płyta jest już gotowa na klejenie na niej posadzki. Jeśli chodzi o przepisy, płyty fundamentowe obowiązuje współczynnik U taki sam jak dla podłogi na gruncie.

Płyta fundamentowa zapewnia ciągłość izolacji

Należy wiedzieć, że płyta fundamentowa sprawdza się w niekorzystnych warunkach gruntowych (wysoki poziom wód gruntowych, niepewne podłoże), ale też nie zapominajmy o tym, przy wysokich wymaganiach stawianych domom energooszczędnym. Dlaczego tak jest? Jest tak dlatego, że ten rodzaj posadowienia domu pozwala na wykonanie na gruncie skutecznej izolacji termicznej (którą przeważnie układa się od spodu fundamentu, co zapobiega powstaniu mostków termicznych). Trzeba wiedzieć, że taka izolacja nie jest możliwa przy budowie tradycyjnych ścian fundamentowych. Znacznie prościej jest zapewnić ciągłość izolacji w płycie fundamentowej.

Nadal niewielu inwestorów decyduje się na płytę fundamentową, obawiając się wysokich kosztów. Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz do grubości płyty. Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz do grubości płyty. Przy płycie fundamentowej należy mieć na uwadze sposób jej posadowienia na gruncie i rodzaj materiałów użytych do termoizolacji.

Do wykonania płyty fundamentowej potrzebny jest szalunek tracony z twardego styropianu dach/podłoga lub polistyrenu ekstrudowanego, który jednocześnie jest izolacją termiczną. Zazwyczaj stosuje się dwie warstwy układane naprzemiennie, każda o grubości 10-15 cm. To właśnie dzięki niemu płyta jest zabezpieczona z każdej strony przed ucieczką ciepła. Współczynnik izolacyjności takiego ocieplenia wynosi 0,15 W/ (m2K). Zaplanowane przez firmy wykonawcze układy warstw umożliwiają wykonanie płyty fundamentowej o izolacyjności U = 0,084 W/(m2K).

Warto dodać, że w przeciwieństwie do prac przy tradycyjnych fundamentach, wszystkie instalacje podposadzkowe, podejścia mediów do budynku są wykonywane zaraz po etapie zagęszczenia gruntu. Wynika to z tego, że w późniejszych etapach nie ma możliwości wykonania tych prac.

G.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024