Jak zadbać o huśtawkę ogrodową? Niezawodne sposoby i inspiracje
Huśtawka ogrodowa to jeden z najwygodniejszych mebli, jakie można ustawić w pobliżu domu. Pozwala zarówno na komfortowe siedzenie i spożywanie posiłku, jak i na leniwy relaks z kubkiem kawy. Dopasowując huśtawkę do indywidualnych potrzeb, można zarówno sprawdzić ofertę gotowych modeli, jak i wykonać ją samodzielnie. Niezależenie jednak od sposobu pozyskania huśtawki, każdą warto regularnie pielęgnować i umiejętnie impregnować przed sezonem jesienno-zimowym.
Czy warto samodzielnie zrobić huśtawkę do ogrodu?
Obecnie na rynku można spotkać dziesiątki modeli huśtawek ogrodowych. Występują w licznych rozmiarach, stylach i kolorach. Teoretycznie wykonywanie jej samodzielnie nie ma sensu.
Jednak majsterkowanie i duma z własnoręcznie wykonanej huśtawki są bezcennym doświadczeniem. Dodatkowo to świetna opcja dla posiadaczy niewielkich lub specyficznie zagospodarowanych ogrodów.
W wielu przypadkach własnoręczne przygotowanie huśtawki będzie tańsze niż kupienie jej w sklepie. Zwłaszcza mając odpowiednie przygotowanie i niezbędne narzędzia. Wielu amatorskich majsterkowiczów ma do dyspozycji także gotowe półfabrykaty, które wystarczy złożyć.
Od czego należy zacząć?
Rozpoczynając samodzielne budowanie huśtawki, należy wykonać projekt. Może być on mniej lub bardziej szczegółowy, warto jednak nie pomijać tego kroku. Następnie trzeba przygotować wszelkie niezbędne elementy.
Najczęściej huśtawki ogrodowe wykonywane są z drewna lub metalu. Połączenie wszystkich elementów powinno być maksymalnie pewne i stabilne. Dzięki temu gotowa huśtawka będzie bezpieczna i posłuży wiele lat.
Warto zadbać także o wysokiej jakoś łańcuchy, pozwalające na wprawienie huśtawki w ruch. Dzięki kilku podstawowym narzędziom, surowcom oraz odpowiedniej ilości pracy może powstać piękny, stworzony od serca mebel.
Drewniana huśtawka ogrodowa – o czym należy pamiętać?
Decydując się na samodzielne wykonanie huśtawki, najprościej jest wybrać model drewniany. Praca z tym materiałem jest znacznie lżejsza niż w przypadku metalu lub rattanu, a dodatkowo drewno pozwala na wprowadzenie największej ilości indywidualnych zmian.
Warto wybrać projekt zakładający wykonanie huśtawki z desek oraz struganych kantówek. Tego rodzaju elementy można bardzo łatwo kupić w tartakach lub składach drzewnych. Jego obróbka jest najprostsza i nie powinna niczym zaskoczyć nawet początkującego majsterkowicza.
Mając na uwagę różne warunki atmosferyczne, na jakie narażona będzie huśtawka, warto wybrać drewno modrzewiowe. Jest odpowiednio odporne i łatwo dostępne. Drewno na huśtawkę powinno być także suche i pozbawione dużych wad. Dzięki temu nie powinno być atrakcyjne dla różnego rodzaju szkodników i grzybów.
Niezbędne materiały i impregnacja
Do wykonania huśtawki konieczne są odpowiednio przycięte elementy drewniane oraz metalowe, odpowiadające za montaż i sprawne funkcjonowanie. Surowe drewno należy także zaimpregnować. To kluczowy etap, który trzeba przeprowadzić przed złożeniem huśtawki. Choć w następnych latach regularna impregnacja również będzie konieczna, pierwsza warstwa podkładu oraz impregnatu w dużej mierze odpowiada za późniejszą odporność.
Nieszablonowe inspiracje
Huśtawki ogrodowe najczęściej są do siebie dość podobne. Drewniane lub metalowe konstrukcje, wygodne siedzisko i kilka miękkich poduszek. Obecnie można spotkać również mniej typowe modele.
Świetną alternatywą dla klasycznej huśtawki ogrodowej jest jednoosobowy kosz zawieszony na łukowato wygiętym stelażu. To doskonały pomysł do małych ogrodów, a także jako uzupełnienie innych mebli.
Różnego rodzaju fotele oraz sofy, wykonane z naturalnych materiałów w niebanalnych kolorach mogą stanowić efektowny, centralny punkt każdego ogrodu. Niezależnie od tego, czy huśtawka będzie kupowana, czy wykonywana własnoręcznie, powinna odpowiadać na potrzeby oraz gust mieszkańców.
Jak zabezpieczyć huśtawkę ogrodową poza sezonem?
Huśtawki ogrodowe należy zabezpieczać przed sezonem zimowym podobnie jak inne meble. W zależności od materiału, z jakiego została wykonana, należy skorzystać z innych sposobów.
Drewniane huśtawki są niestety dość mocno podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznym. Jesienne deszcze i zimowe śniegi mogą trwale uszkodzić drewno lub w najlepszym przypadku zniszczyć jego efektowny wygląd.
Warto zdecydować się na impregnat chroniący drewno przed zimnem i wilgocią, a dodatkowo także przykryć huśtawkę pokrowcem. Najlepszą opcją jest schowanie drewnianych elementów na zimę w ciepłe, suche miejsce.
Podobnej pielęgnacji wymagają huśtawki wykonane z rattanu. Odpowiednia impregnacji zabezpiecza i spowalnia proces niszczenia, lecz najskuteczniejsze będzie schowanie mebli np. do garażu.
W przypadku huśtawki wykonanej z metalu lub technorattanu nie ma konieczności aż tak uważnej impregnacji. Meble tego typu mogą z powodzeniem zostać na zewnątrz na cały sezon jesienno-zimowy. Nowoczesne metody malowania huśtawek aluminiowych pozwalają praktycznie całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia uszkodzeń lub rdzy.
Ewa Majkusiak
Dodaj komentarz