W jaki sposób możemy oszczędzać wodę w ogrodzie?
Mówiąc o oszczędzaniu wody w ogrodzie podzielmy ten temat na takie oto segmenty:
Złapmy deszcz
Ustawienie na posesji zbiornika na deszczówkę to wciąż popularny sposób na dodatkowe oszczędności oraz zmniejszenie zużycia wody wodociągowej do podlewania ogródka. Najłatwiejszym i przeważnie stosowanym rozwiązaniem są beczki wykonane z tworzywa sztucznego lub stalowe, które są wysoko odporne na działanie warunków atmosferycznych. Obecnie zbiornik na deszczówkę do ogrodu może być jego ozdobą – stylizowane, dekoracyjne modele mogą imitować tradycyjne drewniane beczki. Istotna jest pojemność zbiornika – im większa, tym więcej wody możemy gromadzić. Zbieracz wody ułatwi odprowadzenie wody bezpośrednio z rynny do beczki, a praktyczny kranik ułatwia napełnianie konewek.
W ofercie sklepów dostępny jest szeroki wybór podstawek pod zbiorniki na deszczówkę. Stosując ten rodzaj podparcia, ustawimy zbiornik na pożądanej wysokości. Stojąca na podwyższeniu beczka to też gwarancja, że bez trudu skorzystamy z kranika. Ponadto znajdziemy również kolektory do szybkiego napełnienia beczek, które przy okazji skutecznie pozbędą się dużych zanieczyszczeń. Ich zastosowanie zapewni także zabezpieczenie przed przelaniem się zebranej wody. Ważnym elementem systemu gospodarowania wodą z opadów atmosferycznych jest pompa do deszczówki. Głównym jej zadaniem jest dostarczenie tej wody do odbiornika, czyli na przykład do zraszacza, węża ogrodowego, pistoletu zraszającego, kranu.
Pompujmy i oszczędzajmy
Należy wiedzieć, że pompa jest jednym z najistotniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Dzięki niej możemy czerpać wodę z naturalnych źródeł, a tym samym oszczędzać. To, jaki model wybierzemy, zależy od rodzaju zbiornika lub studni, z której będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w niej poziomu lustra wody. Pompa powierzchniowa (samozasysająca) w chwil uruchomienia nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub innym zbiornikiem z wodą. Ze zbiornika źródłowego woda do pompy jest doprowadzana wężem ssącym. Po uruchomieniu (przy pustym wężu ssącym) pompa samodzielnie opróżni wąż z powietrza i zassie wodę. To czyni te pompy bardzo łatwymi do zastosowania w ogrodzie. Możemy je jednak stosować tylko wtedy, kiedy poziom lustra wody nie znajduje się niżej około 7 metrów poniżej poziomu gruntu.
Jeżeli wodę czerpiemy ze studni, studnia musi mieć też dostatecznie dużą wydajność napływu, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody poniżej dopuszczalnej granicy. Znów pompy zanurzeniowe to agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Tego typu pompy mogą czerpać wodę nawet, jeżeli zwierciadło wody opada ponad 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Dzięki odpornej na korozję obudowie mogą stale przebywać zanurzone w wodzie. Jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia (z reguły mogą tłoczyć wodę z głębokości nie większej niż 20 metrów) pompy zatapialne przeznaczone są przede wszystkim do czerpania wody ze zbiorników otwartych i z płytkich studni kopanych. Z jeszcze większych głębokości wodę mogą z kolei wydobywać pompy głębinowe. Instaluje się je głównie w studniach wierconych. Jednak średnica wewnętrzna rur osłonowych studni musi pozwalać na wprowadzenie tam agregatu pompowego (przynajmniej 4 cale).
Podlewajmy z głową
Należy wiedzieć, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 litrów/1 m2. Lepsze efekty przynosi podlewanie rzadsze (1-2 razy w tygodniu), ale bardziej obfite. Bardzo przydatne są sterowniki do automatycznego podlewania. Optymalizują zużycie wody i możemy dzięki nim zaplanować podlewanie ogrodu nawet pod nieobecność właścicieli. Większość z nich jest także wyposażona w intuicyjny interfejs, który zawiera wiele funkcji. Sterownik umożliwia zaprogramowanie parametrów takich jak: wybór odpowiedniej na podlewanie godziny, częstotliwość nawadniania w skali tygodnia, intensywność strumienia wodnego. Korzystanie z funkcjonalnych sterowników do nawadniania zapewni efektywne podlewanie ogrodu i optymalny poziom zużycia wody. Do sterownika nawadniania przy da się czujnik wilgotności gleby. Będzie on badał stan gleby wokół rośliny i automatycznie uruchomi nawadnianie w razie potrzeby. Nowoczesne urządzenia ogrodowe tego typu często mają aplikacje do pobrania na telefon, dzięki którym będzie można na bieżąco sprawdzać stan nawodnienia gleby i włączyć urządzenie zdalnie.
Zainwestujmy w system
Zalet automatycznego systemu nawadniającego ogród jest wiele. Głównie to oszczędność czasu, szczególni dla tych, którzy z podlewania nie czerpią przyjemności, lecz także oszczędność wody, gdyż system możemy dostosować do potrzeb zieleni. Pozwala on na systematyczne i regularne podlewanie roślin, nawet w trakcie urlopu. Takie rozwiązanie jest również bardzo estetyczne, gdyż wszystkie rury doprowadzające wodę schowane są pod ziemią. Umożliwia ustawienie konkretnych parametrów – godzina rozpoczęcia, długość czasu podlewania, a nawet wyznaczenie kolejności uruchamiania poszczególnych sekcji. Dodatkowo cały system możemy wyposażyć w czujnik deszczu i czujnik wilgotności.
Wówczas system zostanie uruchomiony tylko wtedy, kiedy rośliny będą tego wymagać. Możemy także zaprogramować podlewanie w godzinach nocnych, co jest nie tylko komfortowe, ale również korzystne finansowo, bowiem woda dociera bezpośrednio do roślin, nie paruje tak, jak w ciągu dnia. Należy wiedzieć, że instalacja nawadniająca składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Zraszacze mogą być całkowicie niewidoczne (znajdują się w specjalnej obudowie w ziemi) bądź wynurzalne – do podlewania podnoszą sie ponad powierzchnię. Ponadto dostępne są zraszacze wytwarzające stały strumień, jak i poruszające się i spryskujące określoną powierzchnię. Do podlewania trawnika idealny jest system ze zraszaczami wynurzalnymi; do krzewów, ogrodów warzywnych czy rabat – zraszacz niewynurzalny.
Sobir.pl jest nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego, kto szuka informacji o ogrodnictwie. Strona ta oferuje bogate treści skupione na projektowaniu ogrodów, ich pielęgnacji, a także na sposobach na stworzenie przyjaznej przestrzeni zielonej. Bez względu na to, czy interesujesz się uprawą roślin, szukasz inspiracji do stworzenia własnej oazy spokoju, czy chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych systemach nawadniania, Sobir.pl dostarcza praktycznych porad i wskazówek. Strona ta jest doskonałym miejscem dla pasjonatów zieleni, pragnących cieszyć się pięknem i dobrodziejstwem natury we własnym ogrodzie.
Dodaj komentarz