Używany samochód z automatyczną skrzynią biegów – co warto wiedzieć?
Automatyczna skrzynia biegów to duża wygoda, a jej zalety można docenić nie tylko podczas jazdy po mieście. Już dawno temu zauważyli to Amerykanie, którzy bardzo chętnie wybierają auta z takim rozwiązaniem.
Zakup używanego samochodu, który wyposażony jest w tego rodzaju przekładnie, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo, w jakich dokładnie warunkach był on eksploatowany i jak poprzedni właściciel dbał o kwestie serwisowe. Na co zatem należy zwrócić uwagę, poszukując używanego samochodu z automatyczną skrzynią biegów?
Prawidłowa praca automatycznej skrzyni biegów
Współcześnie można spotkać samochody z różnymi typami automatycznych skrzyń biegów. Są to przekładnie hydrokinetyczne, dwusprzęgłowe oraz bezstopniowe. Wiele z nich oferuje kierowcy możliwość zmiany biegów w trybie sekwencyjnym. Każda z nich powinna jednak pracować płynnie i zmieniać przełożenia bez szarpnięć. Nie powinna również nadmiernie przeciągać obrotów przed zmianą biegu na wyższy.
Tego, jak pracuje dana przekładnia, nie da się sprawdzić na przykład podczas oględzin samochodu na stacji diagnostycznej. Konieczne jest więc odbycie jazdy próbnej, a jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie warsztatu specjalizującego się w naprawach automatycznych skrzyń biegów. Doświadczony mechanik wie bowiem, na co dokładnie należy zwrócić uwagę i zawsze doradzi, czy dane auto jest dobrym wyborem z punktu widzenia nowego nabywcy.
Co należy sprawdzić przed zakupem?
Wielu kierowców oglądając używany samochód, którego kupnem są zainteresowani, odwiedza stację diagnostyczną w celu weryfikacji jego stanu technicznego. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala wychwycić wiele ewentualnych usterek. W przypadku automatycznej skrzyni biegów można sprawdzić, czy pod pojazdem nie mają miejsca żadne wycieki. Diagnosta powinien również ocenić, czy dana przekładnia nie była wcześniej naprawiana. Mogą o tym bowiem świadczyć ślady silikonu. Wszystko to można zobaczyć, korzystając z podnośnika lub kanału.
Istotnym elementem oględzin każdego używanego auta jest jazda próbna. Podczas niej można sprawdzić, jak pracują poszczególne mechanizmy pojazdu, w tym właśnie automatyczna skrzynia biegów. Przekładnia powinna pracować cicho i płynnie, nawet zaraz po uruchomieniu silnika, kiedy nie jest ona jeszcze odpowiednio rozgrzana. Należy jednak zwrócić uwagę, że każda automatyczna skrzynia biegów ma swoją charakterystykę pracy. Starszym konstrukcjom, które mają mniej przełożeń, oraz najnowszym dwusprzęgłowym o dużej liczbie biegów nierzadko zdarzają się jednak szarpnięcia. Z tego względu dobrym rozwiązaniem byłoby porównanie kilku egzemplarzy.
Dobrze jest również porozmawiać z obecnym właścicielem samochodu. Warto zapytać o to, jak wyglądało serwisowanie przekładni, czy olej był wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta.
Jazda z automatyczną skrzynią biegów
Po zakupie samochodu z automatyczną skrzynią biegów należy odpowiednio dbać o przekładnię, aby była ona jak najdłużej w dobrym stanie technicznym. Otóż przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących wymiany oleju. Dobrym rozwiązaniem jest rozgrzanie przekładni przed jazdą, a następnie pokonanie krótkiego dystansu w bardzo spokojny sposób. Warto również pamiętać, aby nie zmieniać pozycji dźwigni zmiany biegów podczas postoju, na przykład pod światłami.
Jazda samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów może sprawiać niemałą przyjemność, szczególnie w typowo miejskich warunkach. Wygoda ta wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, głównie serwisowymi. Warto również dobrze obejrzeć używany samochód przed zakupem, a także sprawdzić, jak pracuje zamontowana w nim przekładnia. Jeżeli jest ona w dobrej kondycji, powinna posłużyć przez dłuższy czas, sprawiając przy tym radość kierowcy.
AutoVIPek
Dodaj komentarz