Menu
odnawiany sprzęt elektroniczny

Niemcy coraz częściej odnawiają sprzęt elektroniczny

Zakup odnowionego sprzętu elektronicznego stanowi dla Niemców coraz bardziej atrakcyjną alternatywę w stosunku do zakupu nowego. Jak pisze na swoim portalu niemiecka telewizja Deutsche Welle, dynamicznie rozwija się w tym kraju branża, która odnawia stare smartfony, komputery i sprzęt RTV. Laptopy, komputery i inny sprzęt zyskuje w zakładach naprawczych nowe życie.

Firma Arbeit fuer Menschen mit Behinderung (AFB) zatrudniająca osoby niepełnosprawne zbiera stary sprzęt elektroniczny, który jest wycofywany z użycia przez firmy. Następnie usuwa się dane z komputerów i dokonuje niezbędnych napraw. Tak odnowiony sprzęt jest odsprzedawany, lub przekazywany organizacjom charytatywnym.

Istnieje kilka powodów, dla których odnawianie sprzętu elektronicznego staje się w Niemczech popularne. Jak mówi cytowany przez Deutsche Welle Daniel Buechle, dyrektor AfB: Po pierwsze, idea zrównoważonego rozwoju już dawno weszła do mainstreamu. Po drugie, znane są problemy związane z łańcuchami dostaw nowych urządzeń, które da się zastąpić odnowionym sprzętem. Po trzecie, w pandemii, z racji rozwoju pracy z domu i homeschoolingu, mocno wzrósł popyt na tanią elektronikę.

Popyt na odnowione urządzenia napędza też inflacja. Z jej powodu klienci zza Odry szukają odnowionych urządzeń, które dodatkowo objęte są gwarancją. Niemcy zrozumieli też, że wygórowane możliwości techniczne nowego sprzętu nie są dla nich niezbędne. Urządzenie w wieku trzech do sześciu lat może posłużyć jeszcze kolejne kilka kolejnych lat.

Niektóre firmy skupują sprzęt elektroniczny od prywatnych użytkowników, a następnie po regeneracji odsprzedają go. Można więc kupić używane i zregenerowane  iPhone’y, smartfony, tablety, konsole do gier czy smartwatche. Przez ostatnie lata obserwowaliśmy skracanie okresu, po jakim sprzęt elektroniczny jest wymieniany na nowy. Dlatego firmy zajmujące się jego odnawianiem mogą liczyć na zakupy sprzętu niezbyt starego i w dobrym stanie.

Niemcy odnawiają tylko urządzenia drogich marek

Jak informuje jedna z firm zajmujących się odnawianiem sprzętu elektronicznego: Firmy odnawiające biorą na warsztat jednak tylko drogie i mało używane modele szczególnie popularnych marek, takich jak np. Samsung. Odnawianie innych modeli jest po prostu nieopłacalne. Niewystarczająca moc obliczeniowa dla nowoczesnych aplikacji, brak aktualizowania zabezpieczeń, brak części zamiennych, porysowany wyświetlacz, kulejąca bateria lub wartość odsprzedaży, która nie pokrywa kosztów testów i logistyki – każdy z tych czynników z osobna oznacza dla sprzętu jego definitywny koniec. (cytat za Deutsche Welle)

Firmy zajmujące się odnawianiem urządzeń elektronicznych wykorzystują obecnie sztuczną inteligencję, by z wyprzedzeniem ocenić stan techniczny sprzętu. Pomaga to przekonać jego posiadaczy do odsprzedaży poprzez oferowanie im odpowiedniej ceny, która z jednej strony zadowoli sprzedającego, a z drugiej zapewni zysk firmie zajmującej się odnowieniem urządzeń.

Wzrost rynku wtórnego sprzętu elektronicznego nie dotyczy tylko Niemiec, w całej Europie obserwowany jest jego rozwój. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się niemiecka stacja, rozwój rynku wtórnego będzie miał wpływ również na producentów nowych urządzeń. Zmuszeni oni zostaną do większej dbałości o trwałość urządzenia, ponieważ cena, za którą zostanie ono odsprzedane na rynku wtórnym będzie miała wpływ na atrakcyjność produktu.

Dodatkowym ułatwieniem przy naprawie sprzętu wysokiej klasy jest modułowa konstrukcja. Można więc łatwo wymieniać poszczególne elementy. Ponadto  w drogim sprzęcie elementy są zwykle przykręcane, a nie przyklejane. W przypadku sprzętu przeznaczonego dla biznesu magazynowane są części zamienne, co ułatwia ewentualne naprawy.

Renowację telefonów i tabletów mogą ułatwić nowe unijne przepisy. Producenci zostaną zobowiązani do dostaw części zamiennych, oprogramowania i instrukcji napraw, przez siedem lat od dostarczenia produktów. Nie będą to jednak zmiany wystarczające. Nie wspomniano w nich bowiem o dostępności części dla niezależnych warsztatów.

Wojciech Ostrowski

Źródło – Deutsche Welle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024