Masy samopoziomujące – jak poprawnie stosować?
Posadzki bywają bardzo nierówne, a szczególnie wówczas, gdy dochodzi do zerwania starej terakoty i przystępuje się do przygotowywania podłoża pod nową podłogę. Na takie problemy wynaleziono masy samopoziomujące, których właściwe zastosowanie wykorzystuje idealnie ziemską grawitację i własność płynów do równania poziomu w naczyniach połączonych. Równocześnie praca z masą samopoziomującą nie jest szczególnie wymagająca, ale warto wiedzieć, jak taką pracę przeprowadzić poprawnie krok po kroku.
Czynność pierwsza – przygotowanie niezbędnych narzędzi
Do każdej pracy warto się należycie przygotować, a w wypadku wylewki samopoziomującej niezbędne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Do wykonania wylewki samopoziomującej potrzeba:
- wiadra;
- wiertarki wraz z mieszadłem;
- packi do rozprowadzania oraz wyrównywania wylewki;
- kolczastego wałka do odpowietrzania zaprawy.
Oprócz tego do zagruntowania podłoża pod wylewkę potrzebny będzie pędzel ławkowiec, a także zmiotka i szufelka albo odkurzacz.
Czynność druga – przygotowanie podłoża pod masę samopoziomującą
Pod masę samopoziomującą konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po pierwsze trzeba podłogę starannie uprzątnąć z pozostałości starych zapraw i odkurzyć z pyłu. Szczeliny oraz pęknięcia muszą zostać zlikwidowane i do tego celu używane są najczęściej masy naprawcze. Ważne, aby przed nałożeniem takiej masy usunąć wszelkie kruszące się drobiny starej posadzki. Dopiero po związaniu masy naprawczej można nałożyć grunt.
Zagruntowanie posadzki pod masę samopoziomującą powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta gruntu. Zazwyczaj zaleca się odczekanie doby, chociaż niektóre grunty umożliwiają pracę na nich już po kilku godzinach.
Czynność trzecia – nakładanie masy samopoziomującej
Gdy grunt jest już wyschnięty, można przygotować masę samopoziomującą. Jeżeli nie wykonują jej fachowcy, trzeba koniecznie zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wówczas masa samopoziomująca będzie spełniać nałożone na nią kryteria.
Masę mieszamy w odpowiednio pojemnym wiadrze i koniecznie przy użyciu wiertarki oraz mieszadła. Ręczne mieszanie nie będzie w stanie przygotować masy o idealnej, równomiernej konsystencji.
Następnie należy wylać masę bezpośrednio z wiaderka na posadzkę, starając się aplikować ją na podłogę niezbyt szerokim strumieniem. Gdy wszystka masa znajdzie się na podłodze, trzeba ją jeszcze rozprowadzić za pomocą packi oraz koniecznie odpowietrzyć za pomocą kolczastego wałka. Po przeprowadzeniu ostatniej czynności masę należy pozostawić do zastygnięcia.
Dodaj komentarz