Menu
Kiedy zmienić opony

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Gdy temperatury rosną i pojawiają się pierwsze promienie słońca, wielu kierowców zastanawia się, czy już czas zmienić opony zimowe na letnie. Chcą w ten sposób uniknąć długich kolejek do wulkanizatorów. Czy to prawda? Odpowiedź zależy od kilku czynników.

Temperatura

Jeśli jest jeszcze trochę chłodniej, zwłaszcza rano, lepiej poczekać. Opona letnia nie zdąży się rozgrzać, a tym samym zapewnić dobrej przyczepności. Istnieje ryzyko, że zaskoczy Cię śliska nawierzchnia.

Najlepszy czas na zmianę opon to okres, gdy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Ale co się stanie, jeśli opony zostaną zmienione zbyt wcześnie? Zbyt wczesna zmiana opon spowoduje jazdę na oponach letnich w temperaturach, które są zbyt niskie dla mieszanki gumowej zastosowanej w oponie. W tych niższych temperaturach opony zaczną twardnieć i tracić swoje właściwości. W ten sposób łatwo stracić przyczepność i spowodować kolizję.

Szczególnie osoby jeżdżące we wczesnych godzinach porannych lub po zmroku powinny powstrzymać się od zmiany opon na letnie. Koniec marca i początek kwietnia to okres, w którym noce są często mroźne, a kierowcy muszą radzić sobie z lodem na drodze – co może być niebezpieczne nawet na oponach zimowych.

Istnieje także inne ryzyko związane z oponami zimowymi, które nie są jeszcze wystarczająco zimne: zużywają się one szybciej niż w przeciwnym razie. Opona przeznaczona na letnie temperatury jest inaczej skonstruowana niż opona zimowa i musi spełniać inne wymogi bezpieczeństwa.

Oznacza to, że opony zimowe należy zmienić na letnie, gdy jest na to czas, a nie wcześniej. Opony zimowe należy wymienić, gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza, ponieważ właśnie wtedy opony zimowe zaczynają tracić przyczepność.

Stan drogi

Jeśli na drogach jest jeszcze sól lub zalegają resztki śniegu, lepiej poczekać z wymianą opon. Może to spowodować ich uszkodzenie i szybsze zużycie.

Zużycie opon

Przed ponownym założeniem opon letnich na samochód należy sprawdzić, czy nie wymagają one wymiany ze względu na zużycie. Jeśli są zbyt zużyte, nie będziesz już korzystać z ich przyczepności, a tym samym z ich właściwości bezpieczeństwa, na przykład podczas hamowania lub pokonywania zakrętów.

Wybór odpowiednich opon do samochodu jest bardzo ważny.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przed wymianą opon, jest to, że nowe opony powinny być dokładnie takie same jak stare. Nie można założyć zupełnie innych, ponieważ mogą one nie pasować do charakterystyki samochodu. Najlepiej byłoby wymienić opony na takie same lub przynajmniej podobnego typu, jak poprzednio zamontowane. W ten sposób będzie można mieć pewność, że nowa opona będzie dobrze współpracować z samochodem. Jeśli chcesz kupić inny model, sprawdź wcześniej, czy jest on kompatybilny z Twoim samochodem.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i trwałość opon, ważne jest, aby zwracać uwagę na ich stan i okresowo sprawdzać, czy nie są zużyte. Istnieje kilka czynników, które pomagają określić, kiedy należy je wymienić:

 • kontrola wzrokowa
 • głębokość gwintu
 • wskaźniki zużycia bieżnika
 • test na ściskanie gumy
 • wiek opony (maksymalnie 6 lat)

Jakie opony letnie wybrać?

Opony są głównym elementem odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo na drogach. Wybór właściwej opony jest bardzo ważny, ponieważ może mieć poważne konsekwencje. Ze względu na osiągi, trwałość, jakość i cenę, opony dzieli się na trzy kategorie:

 • opony ekonomiczne
 • opony klasy średniej
 • opony klasy premium

Opony klasy premium są droższe, ale oferują lepsze osiągi na drodze i są bardziej zaawansowane technologicznie. Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i są najtrwalsze, co może zaprocentować w dłuższej perspektywie. Warto rozważyć ich zakup, jeśli podróżujesz na długich dystansach lub po drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Opony klasy średniej zaspokoją potrzeby kierowców, którzy każdego roku pokonują niewielkie przebiegi. Opony te sprawdzają się w samochodach średniej wielkości i ciężkich SUV-ach. Są bardzo popularne wśród kierowców ze względu na ich dobre osiągi w każdych warunkach. Ich trwałość nie jest tak wysoka jak w przypadku opon klasy premium, ale mimo to oferują świetny stosunek jakości do ceny. 

Opony ekonomiczne są przeznaczone do małych samochodów (małe rozmiary) i dla mniej wymagających kierowców, którzy poruszają się głównie w warunkach miejskich.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym – https://www.verona.info.pl/


Czym są odpady niebezpieczne? Jak mogę się ich pozbyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024