Czy fusy z kawy mogą być magazynem energii?
Ponowne wykorzystywanie odpadów nie jest niczym nowym. Zaskakujące mogą być natomiast pomysły naukowców, którzy coraz wpadają na niezwykłe koncepcje. Jakiś czas temu znaleźli oni nietypowe zastosowanie dla fusów z kawy. Okazuje się bowiem, że mogą być one magazynem energii.
Fusy z kawy – popularny odpad w wielu domach
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Napój ten cechuje się nie tylko dobrymi walorami smakowymi, ale i dodaje energii, co bywa szczególnie przydatne o poranku. Wraz ze spożyciem kawy pojawiają się również fusy, które większość ludzi po prostu wyrzuca.
Fusy mogą być jednak wykorzystywane w bardziej użyteczny sposób. Niektórzy bowiem dodają je do kompostu. Z kolei na skalę przemysłową wytwarza się z nich na przykład różnego rodzaju kosmetyki i bejcę do drewna. To jednak nie wszystko. Naukowcy odkryli, że fusy mogą znaleźć zupełnie inne zastosowanie, o którym mało kto wcześniej w ogóle myślał. Mianowicie chodzi tutaj o magazynowanie energii.
Odpady z kawy pozwalają na magazynowanie metanu. Co jest niezwykle ważne, ich wykorzystywanie w tym celu jest bardzo proste i tanie, przez co może przyczynić się ono do walki ze zmianami klimatycznymi, a także do oszczędzania energii.
Jak to wygląda w praktyce?
Zastosowanie fusów po kawie do magazynowania energii zostało opisane w czasopiśmie „Nanotechnology”. Odkrywcami tej metody są południowokoreańscy naukowcy z Ulsan National Institute of Science and Technology. Opracowany przez nich proces sprowadza się do moczenia fusów w wodorotlenku sodu, po czym następuje ich podgrzanie w piecu. W ten sposób metan jest wychwytywany i magazynowany.
Dzięki zastosowaniu fusów możliwe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – metan zajmuje pod tym względem drugie miejsce na świecie po dwutlenku węgla. Co więcej, gaz ten może być wykorzystywany jako paliwo, które jest ekologiczne, a ponadto czystsze od tradycyjnych paliw kopalnych. To jeszcze nie wszystko, otóż zastosowanie fusów może ograniczyć wykorzystywanie innych metod wychwytywania metanu, które są droższe i bardziej skomplikowane.
Jednym ze współtwórców innowacyjnej metody jest Christian Kemp, który wpadł na niecodzienny pomysł podczas omawiania zupełnie innego projektu naukowego ze swymi kolegami, w trakcie którego pito kawę.
Walka ze zmianami klimatycznymi
Zmiany klimatyczne zauważalne są gołym okiem, aczkolwiek część naukowców zastanawia się, na ile są one spowodowane działalnością człowieka, a na ile mają na nie wpływ inne czynniki. Niemniej nikt nie kwestionuje konieczności dbania o środowisko naturalne.
Z tego względu na całym świecie podejmowane są różnego rodzaju działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Przede wszystkim chodzi tutaj o wykorzystywanie energii słonecznej, wiatrowej lub wodnej, wodoru, a także odpadów. W trend ten idealnie wpisuje się także pozyskiwanie i magazynowanie metanu z fusów po kawie.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody, o której mowa powyżej, można nie tylko ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, ale i pozyskiwać ekologiczne paliwo, które może znaleźć szerokie zastosowanie w gospodarce.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz