7 wskazówek, jak uczynić kuchnię bezpieczną dla dziecka.
Kuchnia może być najważniejszym miejscem w domu. Szczególnie w domach rodzinnych. Miejsce, w którym wszyscy zbieramy się na obiad, kolację czy wspólne gotowanie. Spędzamy w nim dużo czasu, ale także nasze dzieci. Biorąc pod uwagę dużą ilość niebezpiecznych produktów i przyborów w nim zawartych, być może będziemy musieli być nieco bardziej ostrożni.
Nadzoruj swoje dziecko przez cały czas.
Nie ma lepszego sposobu na uniknięcie dziecięcych wypadków w kuchni niż stałe pilnowanie dziecka. Jeśli nie możesz mieć dziecka na oku, gdy jesteś w kuchni, najlepiej zostaw je w bezpieczniejszym miejscu. Możesz na przykład umieścić go w małym parku, blisko tego pokoju. Miejsce, które pozwala mu widzieć Ciebie i poruszać się po pokoju, ale zachowując bezpieczną odległość od wszelkich źródeł zagrożenia.
Uważaj na toksyczne produkty.
Tak, jednym z głównych zagrożeń w kuchniach są toksyczne produkty, które w nich trzymamy. Detergenty, pestycydy, środki czystości i tak dalej. Najlepiej trzymać je w wysokich szafach. Jeśli wolisz, możesz je zostawić w dolnych szafkach, ale zawsze z zamkami zabezpieczającymi przed dziećmi. Są one dość przydatne, gdy niemowlęta mają od 6 do 25 miesięcy. Jeśli jednak będziesz trzymać je cały czas pod kluczem, po ukończeniu 2 roku życia wyznaczysz stałe granice, które dziecko natychmiast rozpozna.
Uważaj na szuflady i drzwi.
Niektóre dzieci są znacznie bardziej przebiegłe niż inne. Są zwinne i bardzo czujne. Jeśli twoje dziecko zaczyna raczkować i jest trochę sprytne, prawdopodobnie w końcu nauczy się otwierać te zamki. Nie martw się, są rozwiązania. Najbardziej niebezpieczne produkty umieść w miejscach niedostępnych. Istnieją również takie opcje jak bramki bezpieczeństwa, które utrzymują je z dala od kuchni. Kupuj też produkty z pokrywkami zabezpieczającymi przed dziećmi. Ich otwieranie jest dość skomplikowane, ponieważ trzeba je nacisnąć w bardzo specyficzny sposób, aby kapsel miał luz i w końcu się otworzył.
Trzymaj noże daleko od dziecka.
To się rozumie samo przez się, ale warto o tym pamiętać. Noże i ostre przybory trzymaj poza zasięgiem wzroku dzieci, a przede wszystkim poza ich zasięgiem. Umieść je w zamkniętych szufladach lub wysokich szafach. Pamiętaj też, że obieraczki, tarki i inne przybory mogą być potencjalnie niebezpieczne dla dziecka.
Szczelnie przykryć śmieci.
Staraj się trzymać śmieci z dala od dziecka. Nie pozwól im mieć do niego dostępu. Jeśli musisz trzymać kosz na otwartej przestrzeni, zawsze trzymaj go zamkniętego. Jeśli wyrzucasz również niebezpieczne przedmioty, takie jak metalowe puszki czy potłuczone szkło, natychmiast wynieś śmieci. W przeciwnym razie skończysz zastanawiając się, dlaczego Twoje dziecko zawsze wkłada wszystko do buzi.
Zachowaj ostrożność podczas gotowania.
Podczas gotowania obsługujesz wiele niebezpiecznych narzędzi, a także masz kontakt z ogniem. Najlepiej nie trzymać dziecka podczas wykonywania tej czynności. Zawsze upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się Twoje dziecko, gdy obsługujesz coś bardzo gorącego. Rozważ również wyposażenie baterii kuchennej w urządzenie zabezpieczające przed oparzeniem.
Zostawić kącik dla malucha.
Jeśli chcesz ugasić ich głód wiedzy, wygospodaruj dla dziecka niewielką przestrzeń. Narożnik z własną szafką, którą można otwierać i zamykać. Zawsze wybieraj taki z dala od piekarnika i wypełnij go przedmiotami, które są dla niego całkowicie bezpieczne, ale interesujące, np. drewnianymi łyżkami, aluminiowymi pojemnikami lub pustymi pudełkami po jogurtach i płatkach śniadaniowych. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewnioną rozrywkę i radość. Od czasu do czasu zmieniaj rzeczy, aby dziecko się nie znudziło.
Dodaj komentarz