Dezynfekcja samochodu – jak zrobić ją w prawidłowy sposób?
W czasie pandemii koronawirusa dezynfekowanie różnego rodzaju przedmiotów stało się koniecznością. Nie inaczej jest z samochodami, szczególnie gdy z jednego auta korzystaj więcej osób. W jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję, aby był on prawidłowy? Na co należy uważać, żeby nie zaszkodzić wnętrzu pojazdu?
Samochód sposobem na koronawirusa
Wraz z rozpoczęciem pandemii koronawirusa weszło w życie wiele obostrzeń, które miały na celu zapobieżenie jego transmisji. W ten sposób zredukowano na przykład liczbę osób, które mogą podróżować środkami komunikacji miejskiej. Najczęściej więc w autobusie lub tramwaju mieści się jedynie kilkadziesiąt osób, co sprawia, że dojazd do pracy lub na zakupy staje się bardzo utrudniony.
Z tego też powodu dla niektórych jazda samochodem stała się koniecznością. Co więcej, nierzadko z jednego auta korzysta cała rodzina, a nawet znajomi, których można zabrać ze sobą na przykład do centrum miasta. W takim przypadku warto zadbać o dezynfekcję samochodu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji koronawirusem.
Czym dezynfekować wnętrze samochodu?
Być może niektórzy nie zdają sobie z tego nawet sprawy, ale wnętrze samochodu można zdezynfekować własnoręcznie przygotowanym preparatem. Co więcej, jego recepturę podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Mianowicie do przygotowania płynu potrzeba:
- 833 ml 96 proc. spirytusu (alkoholu etylowego);
- 110 ml wody destylowanej albo przegotowanej;
- 42 ml 3 proc. wody utlenionej;
- 15 ml 98 proc. gliceryny.
Przydatne będzie również naczynie, którym można zmieszać wszystkie składniki.
Inny płyn można przygotować na bazie octu. W tym przypadku niezbędne jest pół litra octu, 400 ml wody, a także 50 ml wody utlenionej. Oczywiście w sklepach dostępne są również gotowe preparaty. Są one sprzedawane w butelkach z dozownikiem, który znacznie ułatwia dezynfekcję.
Do dezynfekcji nie nadają się chlorowe wybielacze, a także sama woda utleniona. Mogą one bowiem doprowadzić do wyblaknięcia czy też przebarwień elementów wnętrza, które zostały wykonane z plastiku lub skóry. Z kolei preparaty oparte na amoniaku mogą uszkodzić powłokę ekranu dotykowego, co też może doprowadzić do jego nieprawidłowego działania. Usunięcie tego rodzaju defektów zawsze wiąże się z niepotrzebnymi kosztami.
Przydatne są również ściereczki z mikrofibry oraz jednorazowe chusteczki. Dzięki nim można nanieść płyn dezynfekujący na poszczególne elementy wnętrza, nie uszkadzając ich przy tym w żaden sposób.
Jak zdezynfekować samochód?
Do dezynfekcji należy się odpowiednio przygotować, przede wszystkim przydatne będą rękawiczki, najlepiej jednorazowe. Warto zacząć od takich elementów jak kluczyk, ramy drzwi, zewnętrzne klamki oraz uchwyt pokrywy bagażnika. Następnie można przejść do wnętrza pojazdu. Dezynfekcji wymagają takie elementy jak kierownica, dźwignia zmiany biegów, uchwyt hamulca ręcznego, wewnętrzne klamek drzwi, ekranu dotykowy (jeżeli pojazd jest w niego wyposażony), a także wszystkie przyciski i pokrętła, które znajdują się na konsoli środkowej.
Po podróży z innymi osobami należy dokonać dezynfekcji elementów wyposażenia, których one dotykały. Z całą pewnością będzie to więc klamka zewnętrzna i wewnętrzna, a także fotel lub tylna kanapa. Dobrze jest mieć w schowku podręcznym płyn do dezynfekcji rąk, który można zaoferować pasażerom.
Alternatywą dla dezynfekcji wnętrza samochodu jest jego ozonowanie. Zabieg ten musi jednak przeprowadzić specjalista. Należy uruchomić silnik przy zamkniętym obiegu klimatyzacji, zamknięte muszą być również okna i drzwi. W ciągu kilkudziesięciu minut ozon dotrze do wszystkich zakamarków wnętrza samochodu i zabije wszelkie bakterie, wirusy, grzyby, a nawet upora się z pleśnią.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz