Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać, aby służyła nie tylko w upalne dni?
Klimatyzacja w samochodzie już dawno temu przestała być luksusem czy też fanaberią dla bogaczy. Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie podróży bez niej w upalny dzień. Co więcej, jest ona również przydatna poza okresem letnich upałów. Jak zatem należy korzystać z klimatyzacji, aby cieszyć się przyjemnym chłodem w czasie jazdy i nie przeziębić się oraz jak o nią dbać?
Krótka historia klimatyzacji w samochodzie
Klimatyzacja w samochodzie pojawiła się po raz pierwszy w 1933 roku. Była to niezwykle droga opcja przeznaczona wyłącznie dla najbardziej luksusowych amerykańskich limuzyn. Dwie dekady później pojawił się pierwszy samochód wyposażony seryjnie w klimatyzację. Był to Chrysler Imperial Airtemp.
Na przestrzeni lat pojawiły się różne innowacje w zakresie stosowanych rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest klimatyzacja automatyczna, która pozwala na precyzyjne ustawianie pożądanej temperatury. Warto zauważyć, że obecnie większość produkowanych pojazdów, także tych z niższych segmentów rynkowych, posiada klimatyzację jako wyposażenie seryjne.
Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
Układ klimatyzacji, w którą wyposażone są samochody, jest skomplikowanym urządzeniem. Z tego też względu wymaga on regularnego serwisowania, w przeciwnym razie może dojść bowiem do kosztownych awarii.
Samochodowy układ klimatyzacji działa w bardzo podobny sposób jak klimatyzatory, które można spotkać w domach. Znajduje się w nim czynnik chłodzący, którego zadaniem jest schładzanie powietrza. Krążąc w układzie, dochodzi do swego rodzaju „wymiany czynnika” – jego cyklicznej zmiany stanu skupienia z ciekłego w lotny. W ten sposób temperatura gazu ulega zmniejszeniu, czego skutkiem jest jego skroplenie się.
Z powyższego wynika, że układ klimatyzacji pracuje w bardzo trudnych warunkach. Przede wszystkim chodzi tutaj o jego działanie w wysokiej oraz niskiej temperaturze, a także o zmiany ciśnienia. Z tych względów konieczne jest prawidłowe korzystanie z układu oraz jego serwisowanie.
Jak prawidłowo korzystać z samochodowej klimatyzacji?
Przed uruchomieniem klimatyzacji w samochodzie należy przewietrzyć wnętrze pojazdu. W upalny dzień temperatura wewnątrz może bowiem sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Dzięki przewietrzeniu układ łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem samochodu.
Jeżeli klimatyzacja przestaje pracować w sposób wydajny (na przykład pojawia się problem z parującymi szybami) bądź też pojawia się nieprzyjemny zapach we wnętrzu pojazdu, oznacza to konieczność wizyty w serwisie, który zajmuje się układami klimatyzacji.
Każdego roku warto wykonać następujące czynności serwisowe:
- wymianę filtra kabinowego,
- czyszczeniu kanałów wprowadzających powietrze do wnętrza samochodu,
- odgrzybienie parownika,
- sprawdzeniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika,
- oczyszczeniu zewnętrznych wlotów powietrza pojazdu.
Co najmniej raz na 2 lata należy oczyścić układ klimatyzacji z wilgoci, a także uzupełnić czynnik chłodzący. Raz na 3 lata natomiast należy wymienić filtr – osuszacz.
Wydobywanie się z układu nieprzyjemnego zapachu świadczy o tym, że pojawił się w nim grzyb. Może mieć on poważne konsekwencje dla zdrowia kierowcy i pasażerów, ponieważ wywołuje alergie, a także podrażnia drogi oddechowe. Zabiegiem, który pozwoli się z nim uporać, jest ozonowanie wnętrza pojazdu.
Wszelkie czynności serwisowe związane z klimatyzacją powinny być wykonywanie w warsztacie specjalizującym się w tego rodzaju usługach. Wynika to z faktu skomplikowania układu. Pozwoli to na uzyskanie pewności, że wszystkie czynności zostały przeprowadzone w sposób fachowy.
Klimatyzacja w samochodzie już dawno temu przestała być luksusem. Pozwala ona znacznie uprzyjemnić daleką podróż na wakacje, jak również codzienny dojazd do pracy w miejskich korkach. Z układu klimatyzacji należy jednak korzystać w sposób prawidłowy. Równie ważne jest jego odpowiednie serwisowanie. Nie należy bowiem zaniedbywać poszczególnych czynności. Wówczas każdy właściciel samochodu będzie mógł cieszyć się przyjemnym chłodem w gorące dni.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz