Jak zaaranżować miejsce na grilla?
Grillowanie to świetny sposób na letnie spędzanie czasu w gronie przyjaciół. Wspólne przygotowywanie posiłku na świeżym powietrzu może być doskonałą okazją do spotkania. Organizując miejsce do grillowania, warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort. Zarówno uczestników, jak i sąsiadów.
Gotowanie na świeżym powietrzu – dlaczego warto?
Jedzenie na świeżym powietrzu smakuje o wiele lepiej. Doskonałym wyjściem jest także wspólne przygotowywanie posiłku, dzięki czemu można z łatwością wartościowo spędzać czas z najbliższymi.
W każdej kulturze występuje zwyczaj gotowania poza domem. W zależności od okoliczności może być to grill, ognisko lub różnego rodzaju piece. Dzięki temu można korzystać z sezonowych produktów, takich jak warzywa, owoce i sery.
Przygotowując tradycyjnego polskiego grilla, można bazować na sprawdzonych recepturach i znanych składnikach, lecz można także eksperymentować. Sięgając po produkty pochodzące z basenu Morza Śródziemnego lub innych, ciekawych kulinarnie regionów można urozmaicić nawet szybki posiłek.
Czy w niewielkim ogrodzie można grillować?
Do udanego grillowania wystarczy nawet niewielki ogród. Choć im więcej przestrzeni tym łatwiej o wygodne zagospodarowanie kącika grillowego, przy odrobinie kreatywności można zrobić coś ciekawego nawet w ogródku działkowym.
Funkcjonalne stanowisko do grilla wymaga spełniania kilku podstawowych kryteriów. Przede wszystkim powinno być osłonięte od wiatru i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Gdy nie ma możliwości zrobić tego odpowiednimi ściankami lub ogrodzeniem, czasem wystarczy nawet ażurowe przepierzenie.
Dodatkowo warto zadbać o osłonę przed słońcem. Czy będzie to parasol, żagiel czy markiza zależy jedynie od technicznych możliwości i preferencji. Dzięki temu możliwe będzie grillowanie o każdej porze dnia.
Odległość grilla od domu również jest kluczowa. Gdy będzie on umieszczony zbyt daleko, przynoszenie wszystkich składników i napojów z kuchni może być kłopotliwe. Znacznie wygodniej jest mieć wszystko pod ręką. Świetnym wyborem są także zadrzewione miejsca, dzięki czemu można szybko stworzyć klimatyczny i nastrojowy zakątek.
Kluczowym pod względem technicznym aspektem jest także podłoże. Grill powinien stać na utwardzonym stanowisku. Może być to taras lub altana, a jeśli nie dysponuje się takim miejscem, warto zadbać o kawałek powierzchni wyłożonej płytami betonowymi lub kostką brukową.
Jak grillować na balkonie? Czy to zgodne z prawem?
Grillowanie na balkonie można uznać zarówno za nielegalne, jak i legalne. Przygotowywanie i spożywanie posiłków na zewnątrz jest akceptowalne, należy jednak zrezygnować z tradycyjnego bądź gazowego urządzenia.
Wybierając grill elektryczny, można z powodzeniem grillować na balkonie. W tym przypadku kluczowe jest eliminowanie dymu oraz otwartego ognia, który jest integralną częścią drewna, bądź węgla. Grill wymagający użycia butli gazowej również się nie sprawdzi, ponieważ w bloku nie można samodzielnie przechowywać butli.
W każdej sytuacji należy jednak zachować szczególną ostrożność. W bloku balkony są umieszczone w niewielkich odległościach od siebie, w dodatku w pobliżu okien z firankami i roletami.
Grill tradycyjny czy gazowy? Jak wybrać?
Dysponując własnym ogrodem, można korzystać z możliwości wygodnego grillowania. Przed rozpoczęciem sezonu należy jednak podjąć decyzję: grill gazowy czy węglowy? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, a co za tym idzie także zwolenników.
Dla wielu miłośników tradycyjnego grillowania wersja węglowa jest pierwszym i jedynym wyborem. Brykiet zapewnia kultowy aromat przyrządzanego jedzenia, grille występują w wielu rozmiarach i można łatwo dopasować je do ogrodu.
Jednak dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z grillowanie rozpalenie oraz utrzymanie stałej temperatury w grillu tradycyjnym może być nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji urządzenie gazowe jest znacznie lepszym wyborem. Choć bardziej kosztowne, pozwala na natychmiastowe rozpalenie i wygodną regulację temperatury. Użytkownicy grilli gazowych dementują plotki o mniej aromatycznych potrawach, przyrządzanych w ten sposób.
Oba te rozwiązania charakteryzują się innymi zaletami. Trudno jednoznacznie i uniwersalnie orzec, które jest lepsze. W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami i możliwościami.
Inspiracje kulinarne na wieczór przy grillu
Tradycyjnie na grillu przyrządza się kiełbasę, kaszankę, karkówkę, kurczaka, a czasem szaszłyki. Warto jednak otworzyć się na nowe możliwości. Na dobrze rozgrzanym grillu można przygotować wiele pysznych potraw.
Niecodziennym pomysłem jest przygotowanie pizzy. Korzystając z rozgrzanego kamienia, można w kilka minut przygotować pizzę neapolitańską jak z restauracji. Świetnie sprawdzają się także grillowane bakłażany oraz cukinia.
Wiele osób chętnie przyrządza również krewetki. Nadziewając je na patyczki, można szybko przygotować aromatyczną przystawkę.
Słodką inspiracją mogą być także banany oraz arbuz. Wysoka temperatura karmelizuje zawarty w nich cukier, zamieniając owoce w doskonały, letni deser.
Ewa Majkusiak
Dodaj komentarz