Czym są i jak działają bakterie do szamba?
Aby proces rozkładu ścieków w szambie mógł przebiegać prawidłowo, niezbędne jest używanie specjalnych środków dedykowanych do szamb. Znajdujące się w nich mikroorganizmy eliminują zanieczyszczenia organiczne w ściekach przez ich przetwarzanie, zmniejszają ilość osadów ściekowych, rozkładają odpady na prostsze związki, jak i pozbywają się nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, pomagają udrożnić rury kanalizacyjne, które odprowadzają ścieki do szamba.
Czym są bakterie do szamba?
Bakterie do szamba są to produkty mikrobiologiczne, które zawierają w składzie dokładnie wyselekcjonowane bakterie. Używa się ich w przydomowych oczyszczalniach ścieków i szambach. Ich zadaniem jest wsparcie procesów oczyszczania oraz rozkładania ścieków. Dzięki nim przyspieszony zostaje rozkład nagromadzonych nieczystości, powstrzymuje się też rozwój patogennych drobnoustrojów i zmniejsza ilość osadów dennych. Bakterie do szamba niwelują kożuch powierzchniowy, który tworzy się przede wszystkim z substancji tłuszczowych. Biopreparaty do szamb i oczyszczalni zawierają w składzie bakterie, składniki enzymatyczne wspierające rozkład substancji organicznych oraz aktywatory, czyli witaminy i mikroelementy.
W jaki sposób działają bakterie do szamba?
Właściwie dobrane gatunki mikroorganizmów w prawidłowej proporcji są odpowiedzialne za rozkład ścieków. Za ich pomocą następuje sprawna neutralizacja zawartości szamba. Ich działanie skupia się przede wszystkim na:
- przeciwdziałaniu tworzeniu się zatorów w przewodach kanalizacyjnych,
- zapobieganiu gromadzeniu się warstwy osadów w zbiorniki i niwelowania się jego objętości,
- neutralizacji przykrych zapachów wokół szamba,
- przygotowaniu ścieków do rozsączania w gruncie (jeśli chodzi o oczyszczalnię drenażową).
Ponadto, bakterii do szamba używa się też w pewnych sytuacjach, na przykład kiedy:
- w domu przebywa czasowo większa ilość osób, a tym samym do szamba trafia większa ilość zanieczyszczeń,
- do zbiornika dostają się chemiczne środki dezynfekujące, antybiotyki czy środki bakteriobójcze,
- ze zbiornika nie został wybrany osad albo dostała się do niego duża ilość oleju,
- oczyszczalnia przez pewien czas nie działała.
Bakterie do szamba dostępne są w postaci kostek albo proszku, który najczęściej wsypuje się do WC. Co ważne, preparat należy zawsze dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Proszek lub kostkę umieszcza się w misce klozetowej i spłukuje, tym samym udrażnia się rury kanalizacyjne. Bakteria do szamba to dosyć tanie produkty, gdyż cena jednej porcji to około 2-4,50 zł. Niekiedy są one nazywane również drożdżami do szamba. Takie określenie wzięło się z tego, że są one tworzone na bazie kultur bakterii, promieniowców oraz drożdży.
Dlaczego czyszczenie szamba jest koniecznością?
Przydomowe szambo jest to swego rodzaju fermentator, gdyż przedostają się do niego stałe i płynne nieczystości. Regularne oczyszczanie zbiornika szambowego jest niezwykle ważne. Dzięki temu może przeciwdziałać jego niszczeniu, występowaniu chorobotwórczych drobnoustrojów, cofaniu się nieczystości i wydobywania z szamba bardzo przykrych zapachów.
W jaki sposób używać bakterii do szamba?
Przed zastosowaniem danego produktu, należy dokładnie przeczytać wszelkie zalecenia producenta. Bioaktywatory do szamba dostępne są zazwyczaj w formie proszku czy tabletek, które ułatwiają ich dawkowanie. Przeważnie dozuje się je bezpośrednio do szamba albo muszli klozetowej. Dawka stosowanego bioaktywatora zależy przede wszystkim od wielkości posiadanego zbiornika. Warto pamiętać, aby takie bakterie stosować regularnie.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |
Dodaj komentarz